Директор Галузевого державного архіву СБУ, к.і.н. Володимир В'ятрович розповів у інтерв'ю газеті «День» про особливості широкомасштабного розсекречення архівних документів радянської доби.
«Наше завдання — розсекретити документи про злочини радянської влади та політичні репресії, ми не збираємося показувати як злочинців всіх тих людей, що працювали в КДБ. Але нас не має стримувати у відкритті секретної інформації міркування щодо «некомфортності» для когось відкриття правди про злочини. Нашим моральним та історичним обов'язком є — зробити доступними для громадськості всі матеріали про нашу непросту історію», - наголосив В'ятрович.
В процесі розсекречення мова йтиме насамперед про людей, які стали жертвами режиму, потрапивши під жорна репресій, про тих, хто сьогодні забутий, — не тому, що нікому пам'ятати, а тому, що тоталітарна влада намагалася сховати за грифами «секретно» саму згадку про них. «Розсекречення архівів — це гарантія незворотності побудови незалежної демократичної України, адже держава не має жодного права й не повинна мати можливість приховувати злочини радянської влади».
Очільник Архіву СБУ також не виключає, що матеріали можуть стати об'єктом розслідування й для правоохоронних органів, які будуть робити юридичні висновки щодо відповідальності тієї чи іншої особи перед законом. «Якщо мова йде про злочини, які не мають терміну давності, то очевидно, що злочинці повинні бути покарані», — наголосив Володимир В'ятрович.
Щодо політичної складової розсекречення, то в Архіві СБУ запевняють: коли кожен українець матиме можливість ознайомитися з інформацією про українську історію, це означає, що політики втратять можливість маніпулювати минулим: «Розсекречення архівів перенесе наше минуле за дужки політики» — переконаний Директор Архіву.
Докладніше про те,
що означає прийняття Указу Президента України «Про розсекречення…»,
де і як можна буде знайти розсекречені документи
які результати розсекречення в країнах Центральної та Східної Європи
чи розпочнеться в Україні люстрація
як впливатиме розсекречення на політику України
а також про особливості деяких «совершенно секретных» справ («Берлога», «Запад», «Блок»…)
читайте на шпальтах газети «День», а також на на сайті «УПА.Історія нескорених»
Прес-центр ЦДВР