Більш ніж 200 років чекали нащадки запорожців за Дунаєм можливості побачити рідну землю...
Їх батьки-запорожці з родинами, після підступного зруйнування російськими військами по наказу Катерини ІІ Запорізької Січі, не сприйнявши вимоги кровожерливої Російської Імперії, залишили Україну і знайшли притулок на землях теперішньої Румунії.
Делегація українців з румунського повіту Тульча в п’ятницю ввечері прибула в Одесу.
Нажаль програма перебування наших братів досить коротка – як стало відомо, наш уряд виділив на перебування 44 румунських українців по 200 грн. на кожного... У неділю, 10-го серпня вони вирушають у зворотній шлях.
Але незважаючи на це, завдяки допомозі обласного управління у справах національностей і релігій, було розроблено план перебування делегації в Одесі, під час котрого запланована низка екскурсій та зустрічей з цікавими особистостями та громадськими організаціями Одещини.
Зокрема в суботу, опівдні, у приміщенні Одеської обласної організації „Просвіта” ім. Т. Шевченка, відбулася зустріч нащадків запорожців з представниками української інтелігенції і козацтва. З вступним привітальним словом до гостей звернулась начальник обласного управління у справах національностей і релігій Ярослава Різникова.
Під час зустрічі виступили декан історичного факультету В.Кушнір, який має багаторічний досвід культурного взаємообміну з румунськими українцями; кандидат історичних наук Т. Гончарук; відомий поет і письменник О. Різників; представник управління освіти Г. Могильницька та інші.
Старшина Чорноморського Гайдамацького З’єднання розповіла про стан сучасного козацтва на Одещині, про свою діяльність і в кінці зустрічі подарувала кожному щойно надруковану, ще непрезентовану широкому загалу, науково-популярну збірку – „Одеса козацька”. Представники „Просвіти” напам’ять про зустріч також подарували всім гостям книжки: „Одеська „Просвіта”: минуле, сучасність і майбутнє” і „України часточка в мені” відомої Одеської української культурної діячки Тетяни Ананченко.
Треба відзначити, що багато хто з присутніх румунських українців та одеситів зустрічалися вже не в перше. У травні 2008 року вони познайомились під час проведення міжнародної наукової конференції «Нижньодунайський регіон у 15-20 століттях: історичні, етнічні та культурні трансформації» ( http://gaidamaky.pp.net.ua/news/2008-05-21-170 ).
Прес служба
Чорноморського Гайдамацького З’єднання
|